Julius Payer (1841–1915) se narodil v Teplicích-Šanově v německy mluvící rodině. Vystudoval Kadetní školu v Lobzówě u Krakova a Tereziánskou vojenskou akademii ve Vídeňském Novém Městě. Byl vynikající topograf, který realizoval mnoho nebezpečných horolezeckých prvovýstupů v tyrolských Alpách.
V letech 1869–70 se zúčastnil německé arktické výpravy k východním břehům Grónska vedené Karlem Koldeweyem. V roce 1871 uskutečnil spolu s Karlem Weyprechtem předběžnou průzkumnou plavbu na plachetnici Isbjørn v Barentsově moři, tentokrát v rakousko-uherské výpravě, která měla prozkoumat navigační možnosti připravované vědecké expedice na severní pól.
Velká část přednášky bude věnována soukromé rakousko-uherské expedici k severnímu pólu v letech 1872–74 pod vedením Julia Payera a Karla Weyprechta. Dozvíte se, že expediční loď Admirál Tegetthoff byla po čtyřech měsících od vyplutí trvale uvězněna v ledu a silou větrů a mořských proudů nekontrolovaně driftovala v Severním ledovém oceánu. V roce 1873 posádka objevila novou zemi, kterou na počest rakousko-uherského panovníka nazvala zemí císaře Františka Josefa. Po druhém přezimování se zdecimovaní členové výpravy vydali pěšky, na saních a na člunech po rozmrzajícím moři směrem na jih. Jisté smrti zimou a hladem unikli až po třech měsících plných drsných arktických zážitků – v srpnu 1874 je u pobřeží Nové země zachránil ruský rybářský škuner Nikolaj
Neváhejte a přijďte si tuto neuvěřitelnou historii poslechnout.